Nijemci mobitelom pale i gase uličnu rasvjetu kako bi uštedjeli
Svjetlo je upaljeno desetak minuta nakon čega se automatski gasi, a svaki rasvjetni stup na sebi nosi broj kojeg treba nazvati za njegovo paljenje.
Prema njihovu zahtjevu, tvrtka Lemgo razvila je sustav Dial4Light kojim prolaznici mobitelskim pozivom na određeni broj sami pale javnu rasvjetu u ulici kojom prolaze. Svjetlo je upaljeno desetak minuta nakon čega se automatski gasi, a svaki rasvjetni stup na sebi nosi broj kojeg treba nazvati za njegovo paljenje.
Velike uštede
â??Prije nego je ovaj projekt zaživio, bojali smo se hoće li mračne ulice ugroziti sigurnost stanovnika, no pokazalo se da je bojazan bila neosnovana. Dorentrup je i dalje miran gradić, a sada se pri gospodarenju električnom energijom vodimo istim načelima kao i kod kuće.
Kada ne koristimo neku sobu, u njoj ne palimo svjetlo, pa ne treba očekivati da se strujom razbacujemo na javnim površinamaâ?, kaže Friedrich Ehlert, gradonačelnik ovog mjesta s oko devet tisuća stanovnika.
Kako tvrdi, uštede uvelike nadmašuju nedostatke sustava jer je iskustvo pokazalo da prolaznici u prosjeku svjetla na ulicama tijekom noći pale samo tri puta po desetak minuta. Dial4Light u kratko je vrijeme izazvao pozornost javnosti, pa su sličan režim javne rasvjete uveli još neki njemački gradići, a upiti za ovaj sustav počeli su pristizati i iz inozemstva.
Manji gradovi
Tako su zainteresirani postali i gradovi iz Norveške, Švedske, Francuske, SAD-a jer je sustav isplativ za ulice u kojima noću nema previše prolaznika, a potencionalni kupci Dial4Light planiraju uvesti u manje gradiće ili stambena prigradska naselja.