Najluđe prvotravanjske podvale svih vremena
Prvi travnja nije službeni praznik, ali ga obilježavaju u mnogim zemljama, što dobro znaju svi koji su postali žrtve zafrkancije svojih bližnjih ili medija. U anglosaksonskim zemljama taj 'blagdan' zovu All Fools' Day, odnosno Dan svih budala, pa je pisac Marc Twain rekao da 'služi kako bismo se prisjetili tko smo i što smo ostala 364 dana'.
Istodobno su svi na radiju crkavali od smijeha, jer je posrijedi bila snimljena radijska drama, namjerno tempirana za 1. travnja. Tek kad je za desetak minuta na radio došla prava policijska patrola, voditelji su objavili da je sve bilo šala.
Jedan je hrvatski dnevnik 1992. objavio da košarkaš Earvin Magic Johnson više nije pozitivan na HIV te da se vraća košarci, a da je za novi klub izabrao zagrebačku Cibonu. Bio je naveden i točan termin dolaska košarkaške legende pod Cibonin toranj radi 'davanja autograma'. Neizbježno, nekoliko desetaka naivaca došlo je s pripremljenim papirićima i olovkama. Ta je šala zapravo bila blizu istini, jer se Johnson senzacionalno vratio košarci i unatoč zaraženosti virusom HIV-a igrao na Olimpijskim igrama 1992.
Smisao je 1. travnja zbijanje 'slanih i neslanih' šala s onima koji nam padnu šaka. Šale se mogu sastojati od širenja lažnih vijesti ili od zadavanja besmislenih zadataka naivcima, a sve radi njihova dovođenja u neugodnost. Na žalost, svake godine netko pretjera i svojom šalom nanese ozbiljnu štetu široj javnosti.
Podrijetlo tog običaja nije potpuno jasno, no najprihvaćenija je teorija početka godine u Europi. Do sredine 16. stoljeća većina je europskog stanovništva obilježavala Novu godinu 25. ožujka, a slavlje je trajalo do 2. travnja. Francuska je bila prva država koja je, 1564., službeno, odlukom kralja Karla IX. uvela 1. siječnja kao prvi dan godine.
Budući da u to doba nije bilo radija, televizije, interneta i dnevnih novina, nove su se odredbe sporo ukorjenjivale u društvu. Stoga su i nakon 1564. mnogi ljudi i dalje slavili Novu godinu potkraj ožujka i početkom travnja, pa su im se 'bolje obaviješteni' građani smijali i s njima zbijali šale - primjerice, slali im lažne čestitke i darove.
S vremenom je 1. travnja postao dan zafrkancije na račun onih koji obilježavaju Novu godinu pogrešnog datuma, a potom i kao dan za zafrkanciju iz bilo kojeg povoda, na bilo čiji račun.
U Velikoj Britaniji 1. travnja od davnina se obilježavao kao narodna svetkovina kojom se slavio dolazak proljeća i nije imao veze sa sprdnjom. Od 18. stoljeća i Britanci taj datum posvećuju zafrkanciji.
U Škotskoj taj se običaj prvobitno zvao 'lov na kukavicu', a kukavica je bila osoba koja padne na štos. U Francuskoj i Italiji osoba koja nasjedne na prvotravanjsku šalu zove se poisson d'avril, odnosno pesce di aprile (travanjska riba), što možda ima veze s time da su travanjske ribe mlade pa ih je lako upecati. Jedna je od raširenih šala lijepljenje izrezane papirnate ribe nekomu na leđa a da on to nije zamijeti.
Prvi se travnja slavi u brojnim medijima, uključujući one koji inače šire ozbiljne sadržaje. Poznata britanska televizijska postaja BBC objavila je 1957. reportažu o švicarskom drveću na kojemu rastu špageti. Prilog je prikazivao Švicarce kako beru špagete i odlažu u sanduke. Velik je broj gledatelja potom zvao BBC i pitao ih gdje mogu nabaviti sjeme za 'špagetna drva'.
Ista je TV postaja 1965. godine objavila da uvodi novu tehnologiju koja omogućuje emitiranje mirisa putem televizijskih prijamnika, pod geslom 'od sada ne više samo svjetlo i zvuk, nego i miris na vašim malim ekranima'. Mnogi su gledatelji zvali uredništvo i izvještavali kako im iz televizora doista dopire miris. Četrdeset godina poslije jednak je štos gledateljstvu 'prodala' TV postaja Seven Network u Australiji.
Duhoviti su producenti BBC-a u emisiji 'That's Life!', posvećenoj darovitim životinjama, 1. travnja 1979. godine emitirali uvjerljivu reportažu o engleskom ovčaru koji zna upravljati automobilom.
Sportska emisija BBC-a 'Football Focus' 2005. objavila je intervju s Harryjem Redknapom, poznatim trenerom West Hama, u povodu navodnog povećanja dimenzija nogometnih golova za 60 cm u visinu i 120 cm u dužinu. Redknapp, koji je znao da je riječ o lažnjaku, izrekao je svoje mišljenje o tim promjenama, dodavši kako uvježbava igrače da se prilagode povećanim golovima. I opet BBC: slavna je producentska kuća drugom prilikom, također tijekom jedne sportske emisije, prikazala 'tučnjavu' dvojice tehničara u studiju, iza voditeljevih leđa, koji nije imao pojma da se oni mlate.
[slika=6996.3.jpg.l] Nizozemska je državna televizija 1955. izvijestila da se srušio kosi toranj u Pisi. Zabrinuti su ljubitelji umjetnosti zvali redakciju zanimajući se za pojedinosti nesreće. Ista je televizija 1975. objavila gledateljima da je uvedena nova tehnologija koja može otkriti neprijavljene televizore pa je pozvala sve koji to nisu učinili da to srede što prije.
U skandinavskim je zemljama alkohol vrlo skup pa su se stanovnici Bergena, drugog po veličini grada u Norveškoj, obradovali kad je tamošnji list Bergens Tidende 1987. objavio da su vlasti prikupile 10.000 litara prokrijumčarenog vina te pozvao čitatelje da ga po sniženoj cijeni otkupe. Do podneva je uredništvo posjetilo 200 građana s praznim bocama, demižonkama, pa čak i bačvama, koji su se željeli domoći dragocjene tekućine.
[slika=6996.4.jpg.c] Radiostanica 98.1 KISS iz Chattanooge u Tennesseeju objavila je 2003. kako će se na parkiralištu jednog trgovačkog centra održati besplatan koncert Eminema. Nahrupilo je toliko mnoštvo njegovih obožavatelja da se morala umiješati policija. Kad se doznalo da je riječ o podvali, neki su bijesni slušatelji pohrlili na radiostanicu da pretuku voditelje. Na žalost, oba su odgovorna voditelja optužena zbog remećenja javnog reda te osuđena na kratke zatvorske kazne.
Cartoon Network cijeli je dan 1997. od 6 do 18 sati emitirao crtiće o Screwy Squirrelu, s objašnjenjem da ne mogu promijeniti program jer je glavni lik iz crtića preuzeo nadzor nad TV postajom.
Poznati sportski tjednik Sports Illustrated tiskao je 1985. članak o novoj bejzbolskoj superzvijezdi, Siddarthi 'Siddu' Finchu, koji baca lopticu dosad nezabilježenom brzinom i preciznošću. Finch je imao potpisati za New York Metse, a osebujan je po tome što je naučio igrati bejzbol među budistima u Tibetu. Da je riječ o ludoj zafrkanciji, govorilo je već samo ime izmišljenog igrača - Siddartha (tako se zvao Buda!).
Australska radiostanica Triple J uplašila je slušatelje 1999. 'izvještajem' iz sjedišta Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) u Lausannei. Tobožnji je reporter javio da je na tajnom sastanku vodstva MOO-a odlučeno da se Sydneyju oduzimaju ljetne Olimpijske igre 2000. zbog kašnjenja u dovršavanju objekata.
Nasjeo je i premijer australske savezne države New South Wales, Bob Carr, a priču su preuzele i državne radijske postaje - prije no što su shvatile da je riječ o zafrkanciji. Zanimljivo, dvije godine pošto su Igre uredno održane u tom gradu ista je postaja objavila da su u Ateni oduzete Olimpijske igre za 2004. zbog kašnjenja u gradnji borilišta te da će ih opet morati ugostiti Sydney.
Da i slavni imaju nadahnuća za prvotravanjske šale, pokazao je novozelandski redatelj Peter Jackson, tijekom snimanja filma King Konga, On je 2005. u suradnji s članovima filmske ekipe obznanio medijima da se sprema i nova epizoda s naslovom 'Kongov sin', u kojemu će se potomci divovskog majmuna boriti protiv nacista. Da bi priča bila uvjerljivija, Jackson je dao izraditi i kompjutorski animirane scene tobožnjeg snimanja prvih kadrova!
[slika=6996.5.jpg.c]Britanski je astronom Patrick Moore 1. travnja 1976. slušateljima BBC-a poručio da će jedinstven položaj Jupitera i Plutona točno u 9.47 sati zazvati poremećaj u Zemljinoj gravitaciji. Pozvao je slušatelje da u to vrijeme poskoče jer će zbog slabije gravitacije moći malo lebdjeti. Deseci su građana nazvali i potvrdili da su skakali i da su u zraku zaista ostali duže no inače.
Koliko šaljivci mogu biti opasni za pučanstvo, dokazao je student iz Hong Konga koji je 2003. usred panike vezane za smrtonosnu bolest SARS, postavio na internet lažnu stranicu novina Ming Pao i na njoj objavio da se SARS strahovito proširio Hong Kongom te da su 'sve luke zatvorene kako bi se spriječilo daljnje širenje zaraze po svijetu.'
Tada su stanovnici Hong Konga u panici pohrlili u prodavaonice da se opskrbe, a vlada je organizirala tiskovnu konferenciju radi opovrgavanja dezinformacije. Student koji je prouzročio paniku završio je u zatvoru.
Najbolje prvotravanjske šale
[[Image:4483]]Tradicija prvotravanjskih šala u američkim medijima ima dugu i lijepu povijest. Objavljeno je 10 najboljih prvotravanjskih šala koje su ikada izvedene, a ocijenio ih je 'Muzej prijevara' u San Diegu.
1. Godine 1957. televizija BBC, objavila je informaciju da su Švicarci, zahvaljujući blagoj zimi, uspjeli uzgojiti stabla špageta. Rečeno je da su švicarski farmeri brali svoje špagete, što je ubrzo prouzrokovalo lavinu telefonskih poziva gledatelja, koji su željeli saznati kako da i sami uzgajaju špagete.
2. Godine 1985., časopis 'Sports Illustrated' objavio je priču da će baseball igrač, Finch koji je bacao loptu brzinom od 270 km/h, prijeći u ekipu 'New York Mets'. Također je rečeno da je svoje vještine bacanja usavršio u jednom tibetskom samostanu. Radost Metsovih fanova nije dugo potrajala.
3. Švedska je 1962. godine imala samo jedan državni kanal a emitirao se u crno-bijeloj varijanti. Jedan tehnički stručnjak pojavio se na televiziji i kazao da, zahvaljujući novom tehnološkom razvoju, gledatelji mogu primati signal u boji ako televizor prekriju najlonom.
4. Godine 1996., američki lanac brze hrane 'Taco Bell' izjavio je da je donio 'Liberty Bell' iz Philladelphije, povijesni simbol američke nezavisnosti i da će mu dati ime 'Taco Liberty Bell'.
5. Britanski 'The Guardian' objavio je priču na sedam strana o desetoj godišnjici San Serriffe, maloj republici u Indijskom oceanu koju do tada rijetko tko i da je poznavao.
6. Američki radio je 1992. objavio da se Richard Nixon ponovo kandidira za predsjednika. Rekli su da je slogan njegove kampanje 'Nisam učinio ništa loše i neću to ponoviti'. Čak su imali i Nixonove izjave kako najavljuje svoju ponovnu kandidaturu ali to je bilo djelo imitatora Richija Littlea.
7. Godine 1998., objavljeno je pismo u kojemu je rečeno da je država Alabama izglasala izmjenu matematičke vrijednosti Pi koja iznosi 3,14159... u 'biblijsku vrijednost' koja je 3,0.
8. 'Burger King' je u novinama 'Today' objavio da je dizajnirao hamburger za ljevake. Novi burger sadržavao je iste sastojke kao i original samo su začini zarotirani za 180 stupnjeva. Iz 'Burger Kinga' su rekli da su dobili bezbroj narudžbi za novi proizvod.
9. 'Discover Magazine', 1995. godine je objavio da je uvažena biologistkinja, April Pazzo (što na talijanskom znači travanjska šala), otkrila novu vrstu na Antarktiku: brzopletu snježnu bušilicu.
Izvori vijesti: